ROKOVACÍ PORIADOK – mediačného centra (od 1.3.2022)

Rokovací poriadok - MKC

Rokovací poriadok

Mediačno – konzultačného centra CONSENSUS s.r.o.

Mediačno – konzultačné centrum CONSENSUS s.r.o. so sídlom Vojtecha Spanyola 1754/45, 010 01 Žilina, IČO: 48 002 071,  zapísaná v obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka č.63179/L, evidované v zozname mediačných centier Ministerstva spravodlivosti SR pod evidenčným číslom 53

vydáva a uverejňuje

Rokovací poriadok Mediačno – konzultačného centra CONSENSUS s.r.o. (ďalej len „Rokovací poriadok“)

PRVÁ ČASŤ
ÚVODNÉ USTANOVENIA

Článok I.
Základné ustanovenia.

  1. Mediačno – konzultačné centrum  CONSENSUS s.r.o. (ďalej len ako „MKC“) bolo zriadené zriaďovateľom Mediačno – konzultačné centrum CONSENSUS s.r.o. so sídlom Višňové 108, 013 23, IČO:48002071, DIČ:2024181489,  zastúpeným konateľom Mgr. Dušanom Szkanderom (ďalej len zriaďovateľ), ktorý je zároveň evidovaný ako mediátor v zozname mediátorov Ministerstva spravodlivosti SR pod registračným číslom 1257.
  2. MKC má právnu subjektivitu ako právnická osoba v zmysle 11, čl.1 Zákona o mediácii č. 420/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov.
  3. MKC bolo založené za účelom poskytovania mediačnej činnosti – mediácie – prostredníctvom mediátorov, ktorí sú zapísaní v zozname mediačného centra.
  4. MKC vytvára pre svojich mediátorov primerané podmienky pri výkone ich činnosti a zároveň ich činnosť koordinuje.
  5. MKC v jasnej, ľahko zrozumiteľnej a používateľsky jednoduchej forme v zmysle § 11 čl. 5 Zákona o mediácii č. 420/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov zriaďuje a zabezpečuje prevádzku, ako aj aktualizáciu webového sídla na adrese www.consensus-mkc.sk .
  6. Adresa kancelárie: Mediačno – konzultačné centrum CONSENSUS s.r.o., Vojtecha Spanyola 1754/45, 010 01 Žilina.
  7. Adresa kancelárie: Mediačno – konzultačné centrum CONSENSUS s.r.o., R. Štefánika 157/45, 017 01 Považská Bystrica, 010 01 Žilina.

Článok II.
Miesto a forma mediačného konania.

  1. Sídlo MKC je uvedené v článku II, ods. 2 zverejneného štatútu MKC.
  2. MKC vykonáva mediačnú činnosť a iné úkony, súvisiace s mediačnou činnosťou, v sídle MKC, na jeho riadne zriadených pobočkách alebo na inom vhodnom mieste v zmysle štatútu MKC.
  3. Mediačné konanie – mediácia pozostáva z výkonu mediačnej činnosti a úkonov, súvisiacich s výkonom mediačnej činnosti (iná činnosť). Výkon mediačnej činnosti je ústnym konaním.
  4. Mediačná činnosť sa môže vykonávať len zákonom stanoveným spôsobom. Pri jej výkone sa musí dbať na to, aby sa zabránilo vzniku škôd a aby nedochádzalo k poškodzovaniu a ohrozeniu práva a právom chránených záujmov a dôstojnosti zúčastnených strán mediácie – mediačného konania.
  5. MKC garantuje rovnocenné postavenie všetkých zúčastnených strán mediácie.
  6. V zmysle zákona o mediácii č. 420/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov sú MKC a jeho pracovníci – mediátori povinní zabezpečiť pri výkone mediačnej činnosti dodržiavanie nasledujúcich pravidiel:
    • dodržiavať všeobecne záväzné právne predpisy a rešpektovať rozhodnutia orgánov verejnej moci, ktoré sa týkajú sporu, ktorý je predmetom mediácie, a o ktorých má alebo musí mať v priebehu mediácie vedomosť,
    • vykonávať svoju činnosť osobne, čestne, svedomito, nezávisle, nestranne, dôsledne, s náležitou odbornou starostlivosťou, a pritom dbať na účelnosť a hospodárnosť výkonu mediácie,
    • správať sa spôsobom, ktorý neznižuje dôstojnosť a vážnosť mediácie, osoby mediátora, osôb zúčastnených na mediácii a osôb prizvaných mediátorom,
    • informovať pred začatím mediácie o svojom postavení v mediácii, o priebehu mediácie, o zásadách, účele a spôsobe vedenia mediácie, o spôsoboch jej ukončenia, o výške odmeny za vykonanie mediácie a na požiadanie informovať osoby zúčastnené na mediácii o získanom vzdelaní a skúsenostiach,
    • poučiť osoby zúčastnené na mediácii pred začatím mediácie o ich právach, ktoré môžu byť mediáciou dotknuté a o dôsledkoch mediácie,
    • rešpektovať názory osôb, zúčastnených na mediácii, a vytvárať podmienky pre ich vzájomnú komunikáciu a pre zmierlivé riešenie, ktoré bude zohľadňovať ich záujmy,
    • podpísať dohodu, ktorá je výsledkom mediácie alebo odmietnuť podpísať dohodu, ktorá je výsledkom mediácie, ak je zrejmé, že odporuje zákonu, obchádza zákon alebo sa prieči dobrým mravom; odmietnutie podpisu mediátor vyznačí v zápisnici a na požiadanie vydá osobe zúčastnenej na mediácii písomné potvrdenie o dôvodoch odmietnutia podpisu dohody, ktorá je výsledkom mediácie,
    • osobám zúčastneným na mediácii vyhotoviť potvrdenie o skončení mediácie a osobám prizvaným k mediácii vyhotoviť potvrdenie o účasti na mediácii, ak o to mediátora požiadajú,
    • informovať bez zbytočného odkladu osoby zúčastnené na mediácii o všetkých skutočnostiach, pre ktoré by mohol byť z výkonu mediácie vylúčený, ak so zreteľom na jeho pomer k veci alebo k osobám zúčastneným na mediácii alebo k ich zástupcom možno mať pochybnosti o jeho nezaujatosti,
    • viesť knihu mediácií a v rámci nej viesť prehľadnú evidenciu mediácií, ktoré vykonáva.

Článok III.
Jazyk mediačného konania.

  1. Mediačné konanie . mediácie sa vedie v slovenskom jazyku. So súhlasom účastníkov konania sa môže mediačné konanie podľa potreby viesť aj v inom jazyku.
  2. Všetky písomnosti sa predkladajú MKC v slovenskom jazyku (prípadne v českom jazyku) alebo v úradnom preklade do slovenského jazyka (prípadne do českého jazyka). Náklady na úradný preklad znáša strana mediačného konania, ktorá dotknutú písomnosť predkladá mediačnému centru.
  3. V prípade, že sa na základe ods.1 tohto článku dohodnú účastníci konania viesť  mediačné konanie – mediácia v inom jazyku, je si povinná každá strana mediačného konania – mediácie pre potreby mediačného konania  zabezpečiť tlmočníka na vlastné náklady.

Článok IV.
Doručovanie.

  1. Písomnosti sa považujú za doručené:
    • ak boli odovzdané adresátovi osobne, alebo
    • ak boli doručené na adresu:
      • ktorú adresát uviedol vo svojom písomnom podaní, doručenom MKC ako adresu svojho sídla, miesta podnikania alebo bydliska, prípadne miesta na doručovanie písomností, a to najneskôr tri (3) pracovné dni pred odoslaním dotknutej písomnosti mediačným centrom,
      • ktorú MKC zistilo ako adresu sídla, miesta podnikania alebo bydliska adresáta z písomností, predložených v mediačnom konaní mediačnému centru, pokiaľ MKC nemá dôvod pochybovať o správnosti údajov v týchto listinách.
      • Voľba adresy doručovania zo strany MKC musí vždy rešpektovať právo strany mediačného konania byť oboznámenou s predmetom výkonu mediačnej činnosti.
  2. Písomnosť sa považuje za doručenú momentom jej prevzatia adresátom alebo osobou, ktorá je oprávnená konať v mene adresáta alebo konať za adresáta.
  3. V prípade, že dôjde zo strany adresáta k odopretiu prevzatia doručovanej písomnosti, sa za deň doručenia písomnosti považuje deň, kedy došlo k odopretiu prevzatia predmetnej písomnosti.
  4. MKC doručuje stranám mediačného konania poštou do  doporučene alebo prostredníctvom poverenej osoby, prípadne kuriérskou službou:
    • dohodu o začatí mediácie,
    • výzvu / predvolanie na riešenie sporu,
    • dohodu o výsledku mediácie,
    • písomné vyhlásenie mediátora o skončení mediácie,
    • iné písomnosti podľa rozhodnutia MKC.
      Všetky tieto písomnosti je  tiež možné doručovať mailom a to výhradne na kontaktné elektronické adresy a čísla, ktoré adresát, (strana sporu) uviedol pre doručovanie písomností.  V takomto prípade budú takto mailom odoslané písomnosti zaslané stranám mediačného konania  následne aj poštou  – doporučenou zásielkou, najneskôr v lehote 30 dní od odoslania písomnosti mailom. Za deň takéhoto doručenia písomnosti mailom   sa považuje deň odoslania písomnosti mailom – elektronickou poštou.
  5. Ostatné písomnosti doručuje MKC spravidla poštou. V prípade potreby zabezpečenia urýchleného doručenia MKC využíva elektronické možnosti (mail, MMS, fax a pod.), a to na kontaktné elektronické adresy a čísla, ktoré adresát uviedol pre doručovanie písomností. Takto doručovaná písomnosť sa považuje za doručenú dňom odoslania zásielky poštou, odoslania MMS, faxu alebo odoslania správy elektronickou poštou.
  6. Ak nie je možné doručiť písomnosť podľa článku IV, ods. 4 rokovacieho poriadku MKC právnickej osobe na adresu jej sídla, uvedenú v obchodnom registri alebo v inom registri, v ktorom je zapísaná, a jej iná adresa nie je MKC známa, považuje sa takáto písomnosť za doručenú dňom vrátenia nedoručenej zásielky, a to aj vtedy, ak sa o tom adresát nedozvie.
  7. Ak nie je možné doručiť písomnosť podľa článku IV, ods. 4 rokovacieho poriadku MKC fyzickej osobe, oprávnenej na podnikanie, na adresu jej miesta podnikania, uvedenú v obchodnom registri alebo v inom registri, v ktorom je zapísaná, a jej iná adresa nie je MKC známa, považuje sa takáto písomnosť za doručenú dňom vrátenia nedoručenej zásielky, a to aj vtedy, ak sa o tom adresát nedozvie.
  8. Ak nie je možné doručiť písomnosť podľa článku IV, ods. 4 rokovacieho poriadku MKC fyzickej osobe na adresu jej bydliska alebo na adresu, ktorú uviedla ako miesto na doručovanie písomností, a jej iná adresa nie je MKC známa, považuje sa takáto písomnosť za doručenú dňom vrátenia nedoručenej zásielky, a to aj vtedy, ak sa o tom adresát nedozvie.
  9. Ak nebola písomnosť podľa článku IV, ods. 4 rokovacieho poriadku MKC doručená z dôvodu, že adresát nebol na mieste doručovania zastihnutý, hoci sa na mieste doručovania zdržuje, takáto písomnosť sa uloží na pošte. Ak si adresát písomnosti nevyzdvihne takúto písomnosť v odbernej lehote, považuje sa posledný deň odbernej lehoty za deň doručenia písomnosti, a to aj vtedy, ak sa o tom adresát nedozvie.
  10. Písomnosti, doručované MKC, sa považujú za doručené prevzatím písomnosti osobne v sídle MKC alebo na jeho pobočkách, prípadne prevzatím doručovanej písomnosti na pošte.
  11. Všetky písomnosti, týkajúce sa začatia a priebehu mediačného konania, sa predkladajú MKC spolu s prílohami v takom počte vyhotovení, aby každá strana mediačného konania a mediátor, ktorý bude v danej veci vykonávať mediačnú činnosť mali k dispozícii jedno jej vyhotovenie. Ak niektorá zo strán mediačného konania nepredloží písomnosti v dostatočnom počte vyhotovení, mediátor vyzve príslušnú stranu mediačného konania na predloženie dostatočného počtu jej vyhotovení, alebo sám zabezpečí vyhotovenie fotokópií na náklady tej strany mediačného konania, ktorá predmetnú písomnosť MKC predložila, a to v zmysle cenníka MKC.
  12. Žiadne podanie ktorejkoľvek strany mediačného konania, uskutočnené voči MKC, nie je možné urobiť ústne. Uvedené neplatí v prípade, že ústne vyhlásenie je spísané do zápisnice. V tomto prípade MKC doručí zápisnicu o ústnom vyhlásení všetkým stranám mediačného konania, pričom mediátor uloží zápisnicu aj do spisu mediačného konania.

Článok V.
Strany mediačného konania – mediácie.

  1. Stranami mediačného konania ( ďalej iba „strany“ v príslušnom gramatickom tvare), sú fyzická alebo právnická osoba, ktoré sú v spore, týkajúcom sa zmluvného alebo iného právneho vzťahu s inou fyzickou osobou alebo právnickou osobou.
  2. Strana, ktorá na MKC podala návrh na začatie mediačného konania alebo predložila dohodu o riešení sporu mediáciou, je vždy stranou mediačného konania – mediácie.
  3. Strana mediačného konania – mediácie, o ktorej navrhovateľ v Žiadosti o riešenie sporu mediáciou na začatie mediačného konania – mediácie tvrdí, že je s ňou v spore, týkajúcom sa zmluvného alebo iného právneho vzťahu, je stranou mediačného konania – mediácie.
  4. Pokiaľ Žiadosť o riešenie sporu mediáciou  na začatie mediačného konania – mediácie alebo dohodu o riešení sporu mediáciou podali alebo spísali viaceré subjekty podľa článku VI, ods.3 tohto rokovacieho poriadku, určí označenie strán mediačného konania – mediácie mediátor.
  5. Strany majú v mediačnom konaní – mediácii rovnaké postavenie. Každej strane mediačného konania – mediácie sa má poskytnúť rovnaká možnosť na uplatnenie jej práv a na ich ochranu.
  6. Ak je stranou právnická osoba, táto koná prostredníctvom štatutárneho orgánu.
  7. Ktorákoľvek strana sa môže nechať zastupovať zástupcom, ktorého si zvolí, a ktorému na tento účel udelí písomné plnomocenstvo.
    • V plnomocenstve musí byť výslovne uvedené, že ide o plnomocenstvo na zastupovanie v mediačnom konaní – mediácii, ako aj rozsah udeleného plnomocenstva.
    • Strana môže mať v tej istej veci súčasne len jedného zástupcu.
  8. Pokiaľ si strana zvolí zástupcu s neobmedzeným plnomocenstvom, všetky písomnosti, určené tejto strane mediačného konania – mediácie, sa doručujú výhradne zvolenému zástupcovi.
  9. Pre účasť zvoleného zástupcu na ústnych pojednávaniach v MKC platia ustanovenia rokovacieho poriadku o stranách mediačného konania.
  10. Ak je subjektov na jednej alebo oboch stranách mediačného konania – mediácie v jednej veci niekoľko, koná každý z nich výhradne sám za seba.
  11. Ak však ide o také spoločné práva alebo povinnosti, že sa dohoda o výsledku mediácie – Mediačná dohody musí vzťahovať na všetky subjekty tohto právneho vzťahu, musia byť stranami mediačného konania – mediácie všetky tieto subjekty. Na ukončenie mediačného konania – mediácie uzatvorením Mediačnej dohody, ktorá ja výsledkom mediácie je potrebný písomný súhlas všetkých subjektov, ktoré vystupujú v mediačnom konaní.

DRUHÁ ČASŤ
ZAČATIE MEDIAČNÉHO KONANIA – MEDIÁCIE

Článok VI.
Podanie Žiadosti o riešenie sporu mediáciou,
začatie mediačného konania – mediácie a kniha mediácii

  1. Návrh – Žiadosť o riešenie sporu mediáciou môže podať jedna strana alebo viac strán mediačného konania – mediácie. Kde sa v tomto rokovacom poriadku používa termín „1.strana“ na účely poplatkovej povinnosti podľa článku VII tohto rokovacieho poriadku, sa ním myslia všetky strany, ktoré podali návrh – Žiadosť o riešenie sporu mediáciou spoločne. Poplatok za mediačné konanie znášajú v tomto prípade všetky strany mediačného konania – mediácie, ktoré podali návrh – Žiadosť  o riešenie sporu mediáciouako strana, a to rovným dielom.
  2. MKC vyznačí na všetkých vyhotoveniach Žiadosti o riešenie sporu mediáciou deň, kedy bol tento doručený MKC.
  3. MKC môže začať mediáciu výhradne uzavretím Dohody o začatí mediácie medzi osobami, zúčastnenými na mediácii, alebo s ich zástupcami, konajúcimi v rozsahu oprávnenia konať za zastúpeného, a mediátorom a jej zápisom do knihy mediácií, vedenej povereným mediátorom.
    • Dohoda o začatí mediácie musí byť uzatvorená písomnou formou s označením čísla spisu a poradového čísla, ktoré je totožné s evidenčným číslom, uvedeným v knihe mediácií.
    • Dohoda o začatí mediácie musí obsahovať najmä:
      • presné označenie osôb a subjektov, zúčastnených na mediácii,
      • presné označenie mediátora a jeho kancelárie,
      • vymedzenie konkrétneho sporu, ktorý je predmetom mediácie,
      • výšku odmeny mediátora a spôsob jej určenia alebo dohodu o bezplatnom výkone mediácie,
      • dobu, na ktorú je uzatvorená alebo dobu, počas ktorej má mediácia prebiehať.
  4. Ak čo i len jedna zo strán alebo mediátor so začatím mediácie pred jej začatím nesúhlasí, začína sa mediácia uložením dohody o začatí mediácie, uzavretej osobami zúčastnenými na mediácii alebo zástupcami, konajúcimi v rozsahu oprávnenia konať za zastúpeného, a mediátorom v Notárskom centrálnom registri listín zriadenom podľa osobitného zákona
  5. Uloženie dohody o začatí mediácie v Notárskom centrálnom registri listín má pre plynutie premlčacej lehoty a zánik práva rovnaké právne účinky ako uplatnenie práva na súde.
  6. Začatie mediačného konania nebráni podaniu návrhu na začatie konania pred všeobecným súdom alebo rozhodcovským súdom.
  7. Rovnako aj prebiehajúce konanie pred všeobecným súdom alebo rozhodcovským súdom podľa osobitného právneho predpisu nie je prekážkou na začatie mediačného konania.
  8. Mediátor MKC je povinný viesť knihu mediácií v zmysle Zákona o mediácii č.420/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov.

Článok VII.
Poplatok za mediačné činnosti a mediačné konanie.

  1. Podmienkou výkonu mediačnej činnosti a mediačného konania v MKC je zaplatenie poplatkov v zmysle aktuálneho sadzobníka poplatkov MKC.
  2. Poplatok za mediačné konanie sa určuje podľa hodnoty sporu (predmetu výkonu mediačnej činnosti) na základe aktuálneho sadzobníka poplatkov MKC.
  3. Akýkoľvek uhradený poplatok za mediačné činnosti a mediačné konanie sa nevracia.
  4. Poplatky sa uhrádzajú bankovým prevodom alebo vkladom na bankový účet MKC, vedenom osobitne pre potreby MKC (ďalej len „účet MKC“ v príslušnom gramatickom tvare).
    • Poplatky je možné uhrádzať aj v hotovosti, avšak výhradne k rukám riaditeľa MKC, alebo ním k tomu písomne splnomocnenej osobe.
  5. Ak 1.strana pri podaní Žiadosti o riešenie sporu mediáciou alebo v inak dohodnutom termíne nezaplatí poplatok za mediačné činnosti a mediačné konanie – mediáciu, prípadne ak zaplatí poplatok za mediačné konanie – mediáciu v nesprávnej výške, vyzve MKC 1.stranu, aby uhradila alebo doplatila poplatok za mediačné činnosti a mediačné konanie – mediáciu do desiatich (10) kalendárnych dní od doručenia výzvy.
    • Ak 1.strana ani po výzve v stanovenej lehote neuhradí alebo nedoplatí poplatok za mediačné činnosti a mediačné konanie – mediáciu, upozorní vo veci príslušný mediátor bezodkladne a výhradne písomne (mailom) na túto skutočnosť riaditeľa MKC.
    • Riaditeľ MKC následne rozhodne o ďalšom postupe (t.j. o pokračovaní alebo ukončení mediačného konania – mediácie písomným vyhlásením mediátora o skončení mediácie).

Článok VIII.
Obsah
Žiadosti o riešenie sporu mediáciou.

  1. Žiadosť o riešenie sporu mediáciou musí obsahovať:
    • identifikačné údaje strán mediačného konania – mediácie, prípadne ich zástupcov,
    • stručné pravdivé opísanie rozhodujúcich skutočností, právneho stavu a sporných skutočností, ktoré majú byť predmetom mediačného konania.
    • označenie právnych predpisov, na ktoré sa 1.strana odvoláva, ak sú jej známe.
    • oboznámenie 1.strany a jej súhlas s poplatkami za mediačné činnosti podľa aktuálneho sadzobníka poplatkov
    • miesto a dátum podpisu
    • podpis 1.strany alebo jej zástupcu.
  2. Ku podávanej Žiadosti o riešenie sporu mediáciou je 1.strana povinná označiť a predložiť aj všetky doklady, z ktorých vyplýva ňou tvrdený skutkový a právny stav, ak nimi disponuje.
  3. V Žiadosti o riešenie sporu mediáciou môže 1.strana vopred vyjadriť súhlas s výkonom mediačnej činnosti v deň, ktorý určí MKC.
  4. V Žiadosti o riešenie sporu mediáciou je 1.strana povinná uviesť finančnú hodnotu sporu (predmetu výkonu mediačnej činnosti), ak je jej známa. Hodnota sporu sa určuje napríklad výškou vymáhanej peňažnej sumy alebo hodnotou spornej veci a podobne. Pokiaľ je súčasťou predmetu sporu aj príslušenstvo, ktorého hodnotu je možné vyčísliť, stáva sa toto súčasťou hodnoty sporu. Pokiaľ nemá MKC  pochybnosti o hodnote sporu takto uvedenej, vychádza z nej pri určení poplatkovej povinnosti – v opačnom prípade určuje hodnotu sporu do návrhu MKC.
  5. Ak má 1.strana požiadavku, aby mediačné konanie – mediáciu vykonal konkrétny mediátor MKC, uvedie ho priamo v návrhu na začatie mediačného konania.
  6. Ak 1.strana neuvedie osobu mediátora alebo uvedie mediátora, ktorý nie je v čase začatia mediačného konania – mediácie zapísaný v zozname mediátorov MKC, riaditeľ postupuje podľa ustanovenia článku XIV rokovacieho poriadku.

Článok IX.
Vady Žiadosti o riešenie sporu mediáciou.

  1. Pokiaľ Žiadosť o riešenie sporu mediáciou nemá predpísané náležitosti podľa článku VIII, ods. 1.,2.,3.,4. alebo ak je nezrozumiteľný, neurčitý alebo nepresný, mediátor, ktorý návrh prevzal, vyzve ihneď 1.stranu, aby odstránila vady návrhu bezodkladne, najneskôr však do desiatich (10) kalendárnych dní od doručenia výzvy na odstránenie vád návrhu.
  2. MKC až do odstránenia vád Žiadosti o riešenie sporu mediáciou vec neprerokuje.
  3. Riaditeľ alebo ním poverená osoba môže odstránenie vád Žiadosti o riešenie sporu mediáciou, ktoré nie sú prekážkou výkonu mediačnej činnosti, prenechať na samotný výkon mediačnej činnosti a mediačného konania – mediácie.
  4. Ak 1.strana v lehote podľa bodu 1 tohto článku neodstráni vady Žiadosti o riešenie sporu mediáciou, je MKC prostredníctvom povereného mediátora oprávnené ukončiť mediačné konanie písomným vyhlásením povereného mediátora o skončení mediácie.
  5. Vady Žiadosti o riešenie sporu mediáciou pri riešení sporu mediáciou môže 1.strana nahradiť ústnym vyhlásením do zápisnice pred mediátorom MKC.

Článok X.
Zaslanie výzvy na riešenie sporu – začatie mediácie.

  1. Ak Žiadosť o riešenie sporu mediáciou zodpovedá ustanoveniam tohto rokovacieho poriadku podľa článku VIII, zašle mediátor zašle 2.strane Výzvu/Predvolanie, a to doporučene.
  2. Mediátor, poverený výkonom mediácie v konkrétnom mediačnom konaní, po doručení Výzvy/Predvolania a v prípade, že 2.strana do 2 kalendárnych dní od doručenia výzvy sama nekontaktuje mediátora, je povinný telefonicky alebo osobne kontaktovať 2.stranu za účelom jej motivácie pre účasť na mediačnom konaní – mediácii a za účelom dojednania konkrétneho termínu uskutočnenia prvého informačného stretnutia 2.strany s mediátorom alebo termín samotnej mediácie v MKC.
  3. Mediátor, poverený výkonom mediácie, je povinný vyzvať 2.stranu, aby sa vyjadrila ku skutočnostiam predmetu sporu, ktorý je uvedený v podanej Žiadosti o riešenie sporu mediáciou . 2.strana je povinná termín mediácie potvrdiť, a to písomne, mailom alebo formou SMS.
  4. V prípade, že sa 2.strana chce vyjadriť k podanej  Žiadosti o riešenie sporu mediáciou pred začatím vlastnej mediácie, je MKC povinné toto jej umožniť, a to buď písomne alebo ústne – (môže byť aj formou zápisu do zápisnice).
  5. strana je povinná všetky svoje tvrdenia, o ktoré sa opiera, doložiť, buď písomne alebo ústne – (môže byť aj formou zápisu do zápisnice).
  6. Ak sa 2.strana v určenej lehote nevyjadrí k podanej k Žiadosti o riešenie sporu mediáciou, nepotvrdí účasť na výkone mediačnej činnosti/konania alebo sa na ňu nedostaví bez vážneho dôvodu, má sa za to, že mediačné konanie zmarila. V tomto prípade mediátor, konajúci v tejto veci, ukončí mediačné konanie – mediácie písomným vyhlásením mediátora o skončení mediácie.
  7. Vážnosť dôvodu, pre ktoré sa 2.strana nedostavila na výkon mediačnej činnosti alebo na mediačné konanie – mediáciu, posudzuje poverený mediátor MKC .
    • Skutočnosti, odôvodňujúce neúčasť na samotnom výkone mediačnej činnosti alebo mediačnom konaní – mediácii, je 2.strana povinná preukázať výhradne pred stanoveným termínom mediačnej činnosti, inak sa na ne neprihliada.

TRETIA ČASŤ
MEDIAČNÉ KONANIE – MEDIÁCIA

Prvý oddiel
Spoločné ustanovenia o mediačnom konaní – mediácii.

 Článok XI.
Všeobecné zásady mediačného konania – mediácie.

  1. Mediačné konanie – mediácia je zásadne neverejné konanie, pri ktorom je nevyhnutná osobná účasť  všetkých strán mediačného konania.
  2. Každá strana mediačného konania – mediácie sa môže vždy nechať zastúpiť zástupcom, ktorého si zvolí. Poverený mediátor napriek tejto skutočnosti má právo vyzvať sporné strany k tomu, aby sa pokúsili riešiť spor v prvom rade a predovšetkým bez právnych zástupcov a to najmä v situácii, kedy nie sú zástupcom zastupované všetky strany sporu a to z dôvodu zabezpečenia rovnovážneho stavu komunikácie medzi spornými stranami.
  3. Prítomnosť zvoleného zástupcu na výkone mediačnej činnosti bez účasti strany, ktorú zastupuje, nie je prekážkou a takéto mediačné konanie – mediáciu nie je možné pokladať za zmarené z dôvodu absencie zastúpenej strany mediačného konania.
  4. Na mediačnom konaní – mediácii môžu byť prítomné osoby, ktoré nie sú stranami mediačného konania, výhradne so súhlasom mediátora a všetkých strán mediačného konania. (napr. podľa podmienok Dohody o začatí mediácie)
  5. Mediátor vedie mediačné konanie – mediáciu spravidla tak, aby sa skončilo do Termínu uvedeného v uzatvorenej Dohode o začatí mediácie, pričom miesto a čas výkonu mediačnej činnosti oznámi stranám mediačného konania – mediácie spravidla do 5 dní od podpisu Dohody o začatí mediácie.
  6. Strany mediačného konania sú povinné riadne uplatňovať svoje procesné práva a povinnosti v zmysle tohto rokovacieho poriadku, aby predchádzali porušeniu všeobecných zásad mediačného konania.
  7. Úkony, súvisiace s výkonom mediačnej činnosti a inej činnosti, vykonávajú:
    • riaditeľ, alebo
    • mediátori MKC,
    • externe spolupracujúci odborníci, alebo
    • zamestnanci zriaďovateľa.

Článok XII.
Forma mediačného konania – mediácie.

  1. Mediačné konanie – mediácia je zásadne ústnym konaním. Úkony, súvisiace s výkonom mediačnej činnosti, sa vykonávajú vo forme, ktorá zodpovedá ich účelu; v prípade pochybností o forme realizovania týchto úkonov rozhoduje riaditeľ alebo ním splnomocnený zástupca.

Článok XIII.
Zmena predmetu mediácie a poplatková povinnosť.

  1. Strany mediačného konania – mediácie môžu zmeniť alebo doplniť sporné skutočnosti (predmet mediácie), avšak len do doby skončenia mediačného konania – mediácie.
  2. Ak táto zmena bude mať za následok zvýšenie hodnoty sporu, vzniká strane, ktorá zmenu navrhla, poplatková povinnosť podľa článku VII tohto rokovacieho poriadku.
  3. Do zaplatenia poplatku v lehote podľa článku VII bude pozastavené mediačné konanie – mediácia v tej časti, v ktorej nebol zaplatený poplatok. O pozastavení mediačného konania – mediácie je povinný príslušný mediátor bezodkladne informovať riaditeľa MKC alebo ním poverenú osobu. Pozastavenie mediácie môže pri nezaplatení poplatku za mediáciu alebo časti poplatku za mediáciu zrušiť písomnou formou výhradne riaditeľ MKC alebo ním poverená osoba.
  4. Pri znížení hodnoty sporu v priebehu mediačného konania nemajú strany nárok na vrátenie už vyúčtovaného a prípadne už zaplateného poplatku alebo jeho časti.

Druhý oddiel
Príprava prerokovania sporu v mediačnom konaní.

Článok XIV.
Ustanovenie mediátora.

  1. Ak 1.strana nebude mať požiadavku na určenie konkrétneho mediátora, ktorý má vykonať mediačné konanie – mediáciu, zabezpečí MKC mediátora náhodným, nestranným výberom.
  2. Ak mediátor z dôvodov podľa § 14 ods. 8c nebude v mediácii pokračovať, určí riaditeľ MKC alebo ním splnomocnená osoba nového mediátora.

Článok XV.
Námietka proti mediátorovi.

  1. Mediátor je povinný bez zbytočného odkladu informovať strany mediačného konania – mediácie a riaditeľa o všetkých skutočnostiach, pre ktoré by mohol byť z výkonu mediačnej činnosti vylúčený, ak so zreteľom na jeho pomer k veci alebo k stranám mediačného konania – mediácie alebo k ich zástupcom možno mať pochybnosť o jeho nepredpojatosti.
  2. Strana mediačného konania – mediácie môže písomne u riaditeľa MKC namietať predpojatosť mediátora.
    • Namietať predpojatosť je možné v lehote do siedmich (7) kalendárnych dní po tom, ako sa dozvedela o dôvodoch predpojatosti. Voči osobe mediátora, určenom v dohode o riešení sporu mediáciou, je možné namietať predpojatosť len z dôvodov, ktoré nastali po uzavretí tejto dohody.
  3. V námietke predpojatosti musí byť uvedené, proti komu smeruje, dôvod, pre ktorý má byť mediátor vylúčený a dátum, kedy sa strana mediačného konania, podávajúca námietku, o tomto dôvode dozvedela.
  4. O námietke predpojatosti rozhoduje riaditeľ MKC.
  5. Riaditeľ MKC neprihliadne:
    • na námietky, ktoré nemajú predpísané náležitosti a na oneskorené námietky,
    • na opakované námietky, podané z toho istého dôvodu, ak už o nich riaditeľ rozhodol.
  6. Riaditeľ MKC bezodkladne, najneskôr do siedmich (7) po doručení námietky predpojatosti požiada o vyjadrenie ostatné strany mediačného konania, ako aj dotknutého mediátora; títo svoje vyjadrenia doručia Mediačnému centru v lehote siedmich (7) kalendárnych dní.
  7. Mediátor počas rozhodovania o námietke predpojatosti nemôže vo veci uskutočňovať výkon mediačnej činnosti, avšak samotné mediačné konanie nie je pozastavené.

Článok XVI.
Rozhodovanie o právomoci.

  1. MKC je oprávnené rozhodovať o svojej právomoci. MKC je počas celého mediačného konania – mediácie povinné skúmať svoju právomoc na výkon mediačnej činnosti v konkrétnej veci.
  2. Ak MKC dospeje k záveru, že nemá právomoc vyriešiť spor v mediačnom konaní – mediáciou z dôvodu neprípustnosti riešenia konkrétneho sporu v mediačnom konaní – mediáciou alebo z iného dôvodu, riaditeľ MKC alebo ním poverená osoba rozhodne o nevykonaní mediačnej činnosti – mediácie.
  3. Strana mediačného konania – mediácie, ktorá chce uplatniť námietku nedostatku právomoci mediačného centra podľa ods. 1 tohto článku, môže tak urobiť v mediačnom konaní najneskôr do začiatku výkonu mediačnej činnosti podľa ustanovenia článku XX. tohto rokovacieho poriadku.
  4. MKC môže odpustiť zmeškanie lehoty podľa ods. 3 tohto článku, ak zmeškanie strany mediačného konania – mediácie je spôsobené príčinou, ktorú MKC považuje za dostatočnú. Poplatková povinnosť strán mediačného konania – mediácie týmto nie je dotknutá.

Tretí oddiel
Príprava mediačného konania. – mediácie

Článok XVII.
Príprava mediačného konania – mediácie.

  1. MKC pripraví a vedie mediačné konanie – mediáciu tak, aby poverený mediátor pri výkone mediačnej činnosti mal všetky podklady, potrebné pre náležité a riadne zistenie skutkového a právneho stavu sporu (predmetu výkonu mediačnej činnosti).
  2. V rámci prípravy mediačného konania – mediácie poverený mediátor preskúma najmä, či sú splnené podmienky mediačného konania – mediácie, a urobí všetky potrebné opatrenia na odstránenie prípadných nedostatkov.
  3. V prípade, ak má nesplnenie podmienky výkonu mediačnej činnosti povahu neodstrániteľnej prekážky postupu mediačného konania – mediácie, mediátor, uskutočňujúci výkon mediačnej činnosti, o tejto vade bezodkladne upovedomí riaditeľa MKC alebo ním poverenú osobu.
  4. Ak nesplnenie podmienky mediačného konania – mediácie má povahu odstrániteľnej prekážky, najmä ak Žiadosť o riešenie sporu mediácioustrany alebo odpoveď 2.strany
    • nemá predpísané náležitosti,
    • je neúplný/-á, najmä ak 1.strana alebo 2.strana spolu s návrhom alebo odpoveďou nepredložili príslušné písomnosti,
    • je nezrozumiteľný/-á, neurčitý/-á alebo nepresný/-á,
    • nie je predložený/-á v slovenskom alebo českom jazyku

môže MKC vyzvať podľa okolností príslušnú stranu na odstránenie týchto prekážok v lehote desiatich (10) kalendárnych dní od doručenia výzvy spolu s oznámením, že strany mediačného konania – mediácie môžu odstránenie týchto prekážok prenechať na výkon mediačnej činnosti pred mediátorom, ktorej sa zúčastnia.

  1. Pokiaľ MKC vyzve strany mediačného konania – mediácie na odstránenie nedostatkov návrhu alebo odpovede podľa ustanovenia tohto článku rokovacieho poriadku a dotknutá strana mediačného konania – mediácie je nečinná v lehote podľa bodu 4 tohto článku, MKC prenechá odstránenie prípadných nedostatkov na mediátora v samotnom výkone mediačnej činnosti. MKC o tejto skutočnosti bezodkladne oboznámi mediátora, vykonávajúceho mediačnú činnosť v tejto veci. Dotknutá strana konania – mediácie je povinná uhradiť prípadné zvýšené poplatky, zapríčinené jej nečinnosťou.

Článok XVIII.
Oboznámenie strán mediačného konania.

  1. MKC oboznámi strany konania s predmetom sporu (predmetom výkonu mediačnej činnosti), časom a miestom, kde prebehne výkon mediačnej činnosti (mediácie) najmenej päť (5) kalendárnych dní pred samotným mediačným konaním – mediáciou. Odklon od tohoto ustanovenia môže povoliť riaditeľ MKC alebo ním poverená osoba. 

Článok XIX.
Zmeškanie úkonu.

  1. Pokiaľ strana mediačného konania – mediácie nemohla z ospravedlniteľného dôvodu včas alebo správne vykonať potrebný úkon, MKC jej môže umožniť vykonať tento úkon dodatočne, pričom prihliada na charakter prekážky, ktorá dotknutej strane mediačného konania – mediácie znemožnila včasné alebo správne vykonanie potrebného úkonu. Zároveň však MKC prihliada na zásadu hospodárnosti a rýchlosti mediačného konania.
  2. MKC nemôže odpustiť neúčasť, resp. zmeškanie ospravedlnenia neúčasti na výkone mediačnej činnosti.
  3. V prípade, že dôjde k zmeškaniu mediačného konania podľa bodu 1 a 2 tohto článku, má poverený mediátor a MKC nárok na odmenu za mediačné konanie v takej výške, ako keby sa mediačná činnosť alebo mediačné konanie – mediácia aj uskutočnili. Túto odmenu si MKC bude uplatňovať od tej strany sporu, ktorá zmeškanie mediačného úkonu alebo mediácie zapríčinila.
    • Oznámenie o odmene a výzvu na jej úhradu za zmeškaný úkon mediačnej činnosti alebo mediačného konania je povinný poverený mediátor do 3 dní od tohoto zmeškania doručiť riaditeľovi MKC alebo poverenej osobe.
    • Riaditeľ MKC alebo poverená osoba následne po schválení oznámenia a výzvy odošle výzvu s vyúčtovaním strane, ktorá zmeškanie úkonu zapríčinila.
    • Odmena za zmeškaný úkon je splatná do 5 dní od doručenia oznámenia – výzvy.
    • Nezaplatenie odmeny za zmeškaný úkon môže mať za následok prerušenie alebo ukončenie mediačného konania – mediácie. O tomto kroku môže rozhodnúť výhradne riaditeľ MKC po porade s príslušným mediátorom.

Štvrtý oddiel
Výkon mediačnej činnosti.

Článok XX.
Výkon mediačnej činnosti

  1. Po príprave mediačného konania – mediáciu postúpi riaditeľ MKC alebo poverená osoba vec na výkon mediačnej činnosti a mediačného konania – mediácie príslušnému mediátorovi.
  2. Ak sa niektorá zo strán mediačného konania – mediácie, ktorá bola riadne a včas upovedomená o mieste a čase výkonu mediačnej činnosti, na mediáciu nedostaví a nepožiada MKC o odročenie výkonu mediačnej činnosti – mediácie z dôležitých dôvodov, ktoré je povinná MKC oznámiť a preukázať, alebo ak MKC nepovažuje dôvody žiadosti o odročenie výkonu mediačnej činnosti za dostatočné, alebo ak niektorá zo strán neustanoví za seba zástupcu v prípade, že sa nemôže dostaviť na výkon mediačnej činnosti – mediáciu, príslušný mediátor môže písomným vyhlásením mediátora o skončení mediácie mediačné konanie ukončiť.
    • MKC dbá na to, aby mediačné konanie skončilo v lehote uvedenej v Dohode o začatí mediácie.
  3. Ak by vznikla situácia a predpoklad, že by mediačné konanie – mediácia mala trvať dlhšie ako v lehote uvedenej v Dohode o začatí mediácie alebo ak zo správania strán mediačného konania – mediácie je zrejmé, že nemajú záujem o odstránenie sporných a konfliktných skutočností v ich zmluvnom alebo inom právnom vzťahu, mediátor môže písomným vyhlásením mediátora o skončení mediácie mediačné konanie ukončiť. Odklon od ustanovenia tohoto bodu môže povoliť výhradne riaditeľ MKC alebo poverená osoba.
  4. Výkon mediačnej činnosti – mediácie nie je možný bez účasti strán mediačného konania, alebo ich zástupcov.

Článok XXI.
Činnosť mediátora.

  1. Mediátor vedie strany mediačného konania – mediácie tak, aby sa dohodli na mimosúdnom riešení sporu, ktorý medzi nimi vznikol alebo vznikne z určitého zmluvného či iného právneho vzťahu.
  2. Mediátor je povinný informovať zúčastnené strany mediácie pred začatím mediácie o svojom postavení v mediácii, o priebehu mediácie, o zásadách, účele a spôsobe vedenia mediácie a o možných spôsoboch jej ukončenia. Taktiež je povinný zúčastneným stranám poskytnúť informácie o výške odmeny za vykonanie mediácie a na požiadanie informovať osoby, zúčastnené na mediácii, o získanom vzdelaní a skúsenostiach.
  3. Mediátor je povinný poučiť osoby, zúčastnené na mediácii, pred začatím mediácie o ich právach, ktoré môžu byť mediáciou dotknuté, ako aj o dôsledkoch mediácie.
    • O tomto poučení je mediátor MKC povinný so spornými stranami podpísať Poučenie účastníkov mediačného konania – mediácie, ktoré je neoddeliteľnou prílohou mediačného spisu, vedeného k mediačnému konaniu.
  4. Mediátor vždy poučí strany mediačného konania – mediácie o právach a povinnostiach, ktoré stranám vyplývajú z mediačného konania – mediácie. Zároveň využitím svojich znalostí právneho poriadku Slovenskej republiky, interpersonálnej komunikácie a riešení konfliktných situácii vedie výkon mediačnej činnosti tak, aby sa skutočnosti, sporné medzi stranami mediačného konania – mediácie, v čo najväčšej miere odstránili.
  5. Mediátor je povinný okrem povinností, uvedených v článku II, bod 6 tohto rokovacieho poriadku:
    • rešpektovať názory osôb zúčastnených na mediácii,
    • vytvárať podmienky pre ich vzájomnú komunikáciu a pre zmierlivé riešenie, ktoré bude zohľadňovať ich záujmy,
  6. Mediátor poučí strany mediačného konania – mediácie pred podpisom mediačnej dohody o následkoch uzatvorenia dohody o výsledku mediácie, najmä o tom, že:
    • táto je podkladom pre súdny výkon rozhodnutia,
    • alebo je podkladom pre výkon exekúcie v prípade, ak bude spísaná vo forme notárskej zápisnice, alebo
    • o možnostiach jej schválenia ako zmier pred všeobecným súdom alebo pred súdom rozhodcovským.
  7. Mediátor poučí strany mediačného konania – mediácie o skutočnosti, že uzatvorenie dohody o začatí mediácie i zápis o skončení mediácie a ich uloženie v Notárskom centrálnom registri listín alebo zápis o začatí a ukončení mediácie v knihe mediácií majú pre plynutie premlčacej doby na zánik práva rovnaké účinky ako uplatnenie práva na súde.
  8. Mediátor je povinný vždy a aj písomne poučiť strany, že ak čo i len jedna zo strán alebo mediátor so začatím mediácie podľa podľa §14, ods.2 Zákona o mediácii č.420/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov, pred jej začatím nesúhlasí, začína sa mediácia uložením dohody o začatí mediácie, uzatvorenej osobami, zúčastnenými na mediácii alebo zástupcami, konajúcimi v rozsahu oprávnenia konať za zastúpeného a mediátorom v Notárskom centrálnom registri listín a mediácia končí uložením potvrdenia o skončení mediácie v Notárskom centrálnom registri listín;
    • na tento účel poverený mediátor overí totožnosť osôb, ich oprávnenie a rozsah oprávnenia v mediácii konať.
  9. Mediátor nesmie:
    • sám rozhodovať o spore, ktorý je predmetom mediácie alebo nútiť osoby, zúčastnené na mediácii, aby prijali ním navrhované riešenie sporu,
    • vykonať mediáciu v spore, ak v tom istom spore alebo v spore s ním súvisiacom poskytol právne služby, notárske služby alebo poradenstvo a odbornú pomoc inej osobe, ktorej záujmy sú v rozpore so záujmami toho, kto o vykonanie mediácie žiada,
    • vykonať mediáciu v spore, ak sú jeho záujmy alebo záujmy osôb jemu blízkych v rozpore so záujmami osôb, ktoré o vykonanie mediácie žiadajú.

ŠTVRTÁ ČASŤ
SKONČENIE MEDIAČNÉHO KONANIA.

Článok XXII.
Skončenie mediačného konania.

  1. Skončenie mediačného konania – mediácie môže nastať:
    • rozhodnutím riaditeľa MKC alebo ním poverenej osoby podľa tohto rokovacieho poriadku, alebo
    • písomným vyhlásením mediátora o skončení mediácie, alebo
    • Uzatvorením Mediačnej dohody ktorá je výsledkom mediácie dohodou o výsledku mediácie, alebo
    • iným spôsobom, predpokladaným týmto rokovacím poriadkom alebo všeobecne záväzným právnym predpisom, najmä však podľa ustanovenia §14 ods.8 Zákona o mediácii č.420/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov.
    • písomným vyhlásením mediátora o skončení mediácie sa mediačné konanie končí, ak nie je možné očakávať výsledok mediácie pri výkone mediačnej činnosti, a to najmä v prípadoch:
      • stanovených týmto rokovacím poriadkom, alebo
      • vyhlásením alebo dohodou strán konania uskutočnenom/nej pri výkone mediačnej činnosti o skončení mediácie alebo,
      • kedy strany konania nenájdu spoločnú zhodu na odstránení sporu.
  1. Uzatvorením Mediačnej Dohody ktorá je výsledkom mediácie sa končí mediačné konanie – mediácia v prípade, ak sa mediátorovi a stranám mediačného konania – mediácie podarí odstrániť všetky sporné skutočnosti, existujúce v spore.
    • V prípade čiastočného odstránenia sporných skutočností v časti, v ktorej nedošlo k vzájomnej zhode medzi stranami konania, mediačné konanie – mediácia sa končí písomným vyhlásením mediátora o skončení mediácie.

Článok XXIII.
Písomné vyhlásenie mediátora o skončení mediácie.

  1. Písomné vyhlásenie mediátora o skončení mediácie obsahuje:
    • označenie MKC,
    • meno a priezvisko mediátora a evidenčné číslo v zozname mediátorov, vedenom Ministerstvom spravodlivosti SR,
    • označenie strán mediačného konania a ich zástupcov menom a priezviskom alebo obchodným menom, prípadne iným názvom,
    • oznámenie mediátora o skončení mediácie,
    • stručné zdôvodnenie skončenia mediácie,
    • dátum vydania vyhlásenia,
    • podpis a pečiatka mediátora MKC.
  2. Písomné vyhlásenie mediátora o skončení mediácie podpisuje mediátor MKC, ktorý vykonáva a vedie mediačnú činnosť v čase jeho vydania.
  3. Písomné vyhlásenie mediátora o skončení mediácie sa vždy doručuje každej strane mediačného konania.
    • Písomné vyhlásenie o skončení mediácie je mediátor povinný uložiť aj do spisu mediačného konania.

Článok XXIV.
Dohoda ako výsledok mediácie –
Mediačná dohoda

  1. Dohoda ako výsledok mediácie (Ďalej len ako Mediačná dohoda) má písomnú formu a je pre osoby zúčastnené na mediácii záväzná.
    • Na základe Mediačnej dohody, ktorá vznikla ako výsledok mediácie, môže oprávnený podať návrh na súdny výkon rozhodnutia alebo návrh na vykonanie exekúcie, ak je táto dohoda podľa podmienok, ustanovených v osobitných predpisoch
      • spísaná vo forme notárskej zápisnice,
      • schválená ako zmier pred súdom alebo rozhodcovským orgánom.
  2. Mediačná dohoda o výsledku mediácie musí obsahovať nasledujúce náležitosti
    • označenie MKC,
    • meno a priezvisko mediátora, jeho evidenčné číslo v zozname mediátorov, vedenom Ministerstvom spravodlivosti SR,
    • označenie strán mediačného konania a ich zástupcov menom a priezviskom alebo obchodným menom, prípadne iným názvom,
    • obsah dohody, a to zrozumiteľne a určito tak, aby bolo zrejmé, na čom sa strany mediačného konania dohodli, obsah dohody musí zodpovedať náležitostiam právneho úkonu, musí byť v súlade s právnym poriadkom a musí byť zároveň súdne alebo exekučne vykonateľný,
    • stručné zdôvodnenie výsledku mediácie, ak je potrebné,
    • dátum uzatvorenia dohody.
    • podpisy strán, zúčastnených na mediačnom konaní,
    • podpis a pečiatka mediátora MKC (mediátor ani MKC nie je stranou dohodou založeného vzťahu).
  3. Dohodu o výsledku mediácie – Mediačnú dohodu uzatvárajú strany mediačného konania – mediácie pri výkone mediačnej činnosti, pričom minimálne jedno jej vyhotovenie patrí stranám konania a jedno MKC založí do spisu mediačného konania.
  4. Náležitosti dohody o výsledku mediácie – Mediačnej dohody a proces jej uzatvárania sa riadi týmto rokovacím poriadkom a všeobecne záväznými právnymi predpismi (napr. Občiansky zákonník, Obchodný zákonník a pod.).

Článok XXV.
Vykonateľnosť dohody o výsledku mediácie.

  1. Dohoda o výsledku mediácie – Mediačná dohoda je pre strany mediačného konania záväzná a riadi sa ustanoveniami článku XXIV, ods.1 tohoto rokovacieho poriadku.

Článok XXVI.
Oprava chýb v písomnostiach vyhotovených v rámci mediačného konania – mediácie.

  1. Prípadne chyby v písomnostiach vyhotovených v rámci mediácie vrátane záverečnej Mediačnej dohody, ktorá bude výsledkom mediácie, je MKC prostredníctvom povereného mediátora oprávnené opraviť buď  z vlastného podnetu, alebo podnetu povereného mediátora, alebo na žiadosť strany mediačného konania a to nasledovne:
    • Opravu chýb (napríklad chybné zanesenie dátumu, obdobia, termínu, sumy a iných  podmienok mediačnej dohody zaznamenaných v zápise z mediačného stretnutia) môže poverený mediátor vykonať samostatne, bez súhlasu sporných strán, len ak sa jedná o opravu chyby, ktorá bola spôsobená nesprávnym zanesením údajov z mediácie, ktoré boli riadne zaznamenané v zápise z mediačného stretnutia (za podmienky, že bol takýto zápis z mediačného stretnutia vyhotovený). V takomto prípade je povinnosťou povereného mediátora bezodkladne zaslať Stranám sporu „Oznámenie o oprave chyby“, v ktorom poverený mediátor dôsledne špecifikuje chybu a jej opravu spolu  Zápisom z príslušného mediačného stretnutia.
    • Poverený mediátor môže tiež opraviť chyby v počítaní – v takomto prípade je poverený mediátor bezodkladne zaslať stranám sporu „Oznámenie o oprave chyby“, v ktorom dôsledne špecifikuje chybu a jej opravu.
    • Všetky ostatné opravy je možné vykonať len s písomným súhlasom oboch strán sporu, napr. prostredníctvom dodatku k mediačnej dohode, alebo iného dodatku k predmetnému dokumentu, v ktorom sa chyba nachádza.

PIATA ČASŤ
PRAVIDLÁ O ODMENE MEDIÁTOROV.

Článok XXVII.

  1. Trovy strán mediačného konania sa v prípade spornosti o ich výške alebo oprávnenosti pokladajú za súčasť sporu (predmetu mediačného konania).
  2. Sadzobník poplatkov tvorí prílohu rokovacieho poriadku.

ŠIESTA ČASŤ
SPOLOČNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA.

Článok XXVIII.
Spoločné a záverečné ustanovenia.

  1. Pre strany, ktoré sa v dohode o riešení sporu mediáciou dohodli, že svoj spor predložia na výkon mediačnej činnosti MKC, platí, že sa podrobujú predpisom MKC, najmä jeho štatútu, rokovaciemu poriadku a sadzobníku poplatkov v zneniach, platných v čase podania návrhu na MKC.
  2. Vo veciach neupravených rokovacím poriadkom MKC postupuje MKC podľa svojho štatútu, ďalej podľa zákona o mediácii a vo veciach tam neupravených podľa ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov.
  3. V prípade, ak otázku nie je možné riešiť ani podľa ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov, rozhodne o nej ustanovený mediátor podľa zásad tohto rokovacieho poriadku. O takomto plánovanom rozhodnutí mediátora je tento povinný bezodkladne písomne informovať riaditeľa MKC alebo poverenú osobu zásadne pred jeho realizáciou. Ten alebo táto navrhované rozhodnutie mediátora podľa tohoto bodu písomne schváli alebo písomne zamietne a mediátor je povinný riadiť sa týmto rozhodnutím.

Tento rokovací poriadok nadobúda účinnosť dňa 01.03.2022

V Žiline, dňa 01.03.2022

Mgr. Dušan Szkandera – Štatutár – MKC

Príloha – aktuálny sadzobník poplatkov MKC platný od 1.3.2022