Záujem dieťaťa na prvom mieste.

V partnerskom živote platia rôzne pravidlá a zásady ale medzi nimi záujmy dieťaťa musia byť na prvom mieste.Toto platí bez ohľadu na to, aká je práve v partnerskom vzťahu právna situácia – či sa dieťa nachádza v harmonickom rodinnom prostredí, či v prostredí kedy sa vzťah rodičov nachádza v rozchode či rozvode, ale taktiež v prípade úmrtia jedného či oboch rodičov. Záujmy dieťaťa by mali byt tiež prvoradé v rodinnom prostredí v ktorom sa vyskytli konflikty ich členov, či iné patologické – škodlivé javy. (násilie v rodine, alkoholizmus, gamblerstvo a iné )

Pre dieťa tieto zmeny statusov a situácie v rodinách nie sú jednoduché. Častokrát je dieťa v pozícii šachovej figúrky, s ktorou hráči – rodičia bojujúci o vzťahy medzi sebou a častokrát si neuvedomujú škody ktoré môžu napáchať na psychickom vývoji svojho dieťaťa a to aj s dlhodobými a niekedy aj s celoživotnými následkami.

Niektoré výskumy poukazujú na skutočnosť, že až u 65% detí z rozvedených manžestiev boli preukázané nepriaznivé dopady v oblasti ich psychického vývoja, správania sa a výskytu patologických javov (záškoláctvo, drogové závislosti, šikanovanie a iné).

Pred, počas a po rozvode sú deti vystavené situáciám, kedy rodičia z dôvodu riešenie „ich problémov“ (vzťah, majetok a pod) zanedbávajú riešenie problému „dieťaťa“ . Toto je častokrát až na posledných miestach ich záujmu. Neuvedomujú si, že zlyhávanie komunikácie medzi nimi ako rodičmi, má za následok výskyt nežiadúcich dopadov a negatívnych javov na deti, ktoré sa v takomto konflikte nachádzajú.

Je preto v prvom rade na rodičoch, aby takéto zlo na deťoch nepáchali, alebo aby minimálne čo najmenej svojim postojom, správaním a riešením vzniknutej situácie zasahovali do integrity dieťaťa.

Rodičia v rozvode – rozchode sa častoktát riadia radami nie len právnikov, advokátov, ale na škodu veci aj radami kamarátov, priateľov či radami publikovaných na internete či informáciami ktoré zdieľajú na sociálnych sieťach. Častokrát však tieto rady sú tendenčné a nepoužiteľné pre konkrétnu situáciu, konkrétny vzťah. Ba čo viac, veľa krát len podporujú vznik alebo eskaláciu konfliktov a sporov vo vzťahu rozvádzajúcich sa, rozchádzajúcich sa partnerov.

Je preto dôležité aby rodičia pri rozvode, rozchode konali tak aby minimalizovali stres celej rodiny a najmä ich detí.

Rozvod a rozchod rodičov je vždy pre nich samotných a samozrejme aj pre ich deti psychickou traumov. Jednou s možností ako situáciu rozvodu – rozchodu vyriešiť z čo najmenšou ujmov na psychike rodičov a dieťaťa je využiť mediáciu.

Naše mediačno – konzultačné centrum Consensus Vám ponúka možnosť bezplatnej prvej konzultácie, kde na základe Vašich informácií zhodnotíme či je možné situáciu vášho rozvodu – rozchodu riešiť prostredníctvom mediácie, za akých podmienok a pod.

Pomôžeme Vám :

  • dohodnúť pre obe strany čo najprijateľnejšie podmienky pred, počas a po rozvode,
  • dohodnúť rozumné podmienky následnej starostlivosti o deti (striedavá starostlivosť, výhradná starostlivosť…) i výšku výživného, čím zaistíte deťom aj po rozvode bezpečný domov – táto časť dohody podlieha následnému schváleniu súdu,
  • dohodnúť sa na stretávaní sa detí so starými rodičmi a inými rodinnými príslušníkmi– táto časť dohody podlieha následnému schváleniu súdu,
  • dohodnúť sa prípadne aj na výživnom pre bývaleho partnera,
  • ako partnerom – rodičom ďalej spolupracovať na výchove detí ako slušným rodičom,
  • dohodnúť sa na rozdelení spoločného majetku,
  • dohodnúť sa na riešení následného bývania a pod…

Máte záujem o bližšie informácie o možnostiach mediácie ?
Napíšte nám prostredníctvom kontaktného formulára alebo sa obráťte priamo na našich mediátorov:
Pracovisko ŽILINA
Mgr. Dušan Szkandera – 0911 232 444  zilina@consensus-mkc.sk
Mgr. Monika Vojtíková – 0903 214 360  vojtikova@consensus-mkc.sk
Pracovisko KOŠICE
Ing. Peter Mlynárik – 0903 635 535   kosice@consensus-mkc.sk